Co łączy Kamień Pomorski z brytyjską rodziną królewską? To zagadka dla historyków z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Placówka wzbogaciła się o depozyt z końca II wojny światowej. Na posesji nieopodal Kamienia Pomorskiego udało się odkopać przedwojenne sztućce, a wśród nich łyżeczkę z królewskim emblematem.
W niemieckim depozycie z czasów II wojny światowej, odkrytym w pobliżu dawnego młyna rodziny Beutlów w Kamieniu Pomorskim, znalazła się niezwykła pamiątka.
Wśród przedmiotów ukrytych w ziemi odnaleziono posrebrzaną łyżeczkę, która - jak się okazuje - ma bezpośredni związek z koronacją króla Jerzego VI w 1937 roku.
Na rękojeści łyżeczki wyryty jest królewski monogram - splecione litery G i R, pomiędzy którymi znajduje się rzymska cyfra VI, a nad nimi korona królewska.
Jest to depozyt prawdopodobnie ukryty pod koniec wojny. Został znaleziony pod jabłonią, a wewnątrz niewielkiego zawiniątka - oprócz łyżeczki - znaleziono około 30 innych sztućców, zdekompletowanych, ale bardzo bogato ornamentowanych - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Odnalezienie takiej pamiątki w Kamieniu Pomorskim rodzi pytania o jej historię. Możliwe, że nasza łyżeczka była jednym z pamiątkowych przedmiotów rozdawanych gościom lub sprzedawanych z okazji koronacji - spekuluje Kurka.
Jerzy VI, który nieoczekiwanie wstąpił na tron po abdykacji swojego brata Edwarda VIII, poprowadził Wielką Brytanię przez trudne lata II wojny światowej, stając się symbolem oporu przeciwko nazistowskim Niemcom.
Te sztućce zostały znalezione w pobliżu młyna rodziny Beutlów, więc prawdopodobnie związane one są z tą rodziną - dodaje Kurka, sugerując, że łyżeczka mogła trafić do niemieckiej rodziny jako prezent lub pamiątka z podróży.