Nieznane miasto Majów pochodzi sprzed prawie 3000 lat i znajduje się głęboko w gęstej dżungli w północnej Gwatemali. Archeolodzy odkryli tam piramidy, monumenty i system kanałów. Prawdopodobnie mamy do czynienia z jednym z najstarszych ośrodków miejskich i religijnych tej starożytnej cywilizacji.
Piramidy, statuy i inne zabytki odkryte na stanowisku "Los Abuelos" (dziadkowie) świadczą o tym, że miejsce to było ważnym religijnym ośrodkiem. Miasto znajduje się na północy Gwatemali, w departamencie Peten, niedaleko innego stanowiska - Uaxactun.
Uaxactun, którego nazwa w języku Majów oznacza "Osiem Kamieni", zostało odkryte w 1916 roku przez amerykańskiego archeologa Sylvanusa Morleya. Miasto rozwijało się od IX wieku p.n.e., osiągając szczyt potęgi w okresie klasycznym (250-900 n.e.). Słynie przede wszystkim z kompleksu architektonicznego, który służył Majom do precyzyjnych obserwacji astronomicznych.
Przez wieki Uaxactun rywalizowało z pobliskim Tikal, by w IV wieku n.e. zostać przez nie podbite i włączone do jego strefy wpływów. Dziś na terenie stanowiska można podziwiać nie tylko piramidy i świątynie, ale także boiska do gry w piłkę oraz stele z inskrypcjami, które wciąż dostarczają badaczom nowych informacji o życiu dawnych mieszkańców regionu.
Choć Uaxactun nie przyciąga tylu turystów co Tikal, dla miłośników historii i archeologii pozostaje miejscem wyjątkowym - pozwalającym w ciszy i spokoju odkrywać tajemnice jednej z najstarszych cywilizacji Ameryki.
Zabytki w "Los Abuleos" odkryte przez archeologów słowackich i gwatemalskich datuje się na lata 500 a 300 r. p.n.e. Nazwa "dziadkowie" pochodzi od znalezionych tam rzeźb antropomorficznych, przypominających "parę przodków". Miasto, zajmujące powierzchnię około 16 km kw. W pobliżu znaleziono również piramidę o wysokości 33 metrów z malowidłami ściennymi typowymi dla okresu preklasycznego oraz "unikalny system kanałów" - informuje gwatemalskie ministerstwo kultury.
"Zestaw tych trzech miejsc tworzy dotychczas nieznany trójkąt miejski... Te odkrycia pozwalają nam na nowo przemyśleć rozumienie ceremonialnej i społeczno-politycznej organizacji prekolumbijskiego Peten" - oświadczył resort.
Tereny Ameryki Środkowej są nadal pełne sekretów. Niedawno w pobliskim Tikal - głównej atrakcji regionu, naukowcy odkryli ołtarz sprzed 1000 lat, który, jak się ocenia pochodzi z kultury Teotihuacan, co może świadczyć o transferze kulturowym między cywilizacjami oddalonymi od siebie od 1300 km.