Egipt wprowadza przełomową technologię w walce o bezpieczeństwo turystów i ochronę morskiego ekosystemu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom śledzącym, ruchy rekinów w Morzu Czerwonym są teraz monitorowane w czasie rzeczywistym z kosmosu. To pierwszy taki program w regionie, który może zrewolucjonizować zarówno naukę o drapieżnikach, jak i bezpieczeństwo osób wypoczywających na egipskich plażach.
O zakończeniu pierwszego etapu programu poinformowała minister środowiska Egiptu Jasmin Fuad. Rekiny odgrywają kluczową rolę w ekosystemie jako drapieżniki na szczycie łańcucha pokarmowego, a zarazem stanowią jedną z głównych atrakcji dynamicznie rozwijającego się sektora turystyki morskiej w Egipcie - podkreśliła Fuad, wskazując na wielowymiarowe znaczenie tych zwierząt dla kraju.
W ramach pierwszej fazy projektu naukowcom udało się zainstalować dziewięć nowoczesnych urządzeń śledzących na żarłaczach tygrysich oraz żarłaczach białopłetwych w rejonie Marsa Alam. Rekiny zostały wyłowione, wyposażone w nadajniki i bezpiecznie wypuszczone z powrotem do morza. Oba te gatunki są znane z rzadkich, lecz szeroko komentowanych przez media incydentów z udziałem ludzi.
Celem programu jest szczegółowa analiza wzorców przemieszczania się rekinów w basenie Morza Czerwonego. Zebrane dane mają pomóc nie tylko w ochronie przyrody, ale także w planowaniu rozwoju turystyki. Im lepiej naukowcy poznają zwyczaje rekinów, tym skuteczniej będzie można zapobiegać niebezpiecznym spotkaniom tych zwierząt z ludźmi.
Morze Czerwone to jeden z najważniejszych regionów turystycznych Egiptu, a kurorty takie jak Szarm el-Szejk czy Hurgada przyciągają co roku setki tysięcy turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. Nurkowanie z rekinami stało się tam jedną z największych atrakcji, jednak odbywa się ono wyłącznie pod ścisłym nadzorem licencjonowanych przewodników i z zachowaniem rygorystycznych zasad bezpieczeństwa.
Dzięki nowemu systemowi monitoringu, możliwe będzie nie tylko przewidywanie tras przemieszczania się rekinów, ale także szybkie reagowanie w przypadku, gdy drapieżniki zbliżą się do popularnych plaż.