To będzie „ślub stulecia”. We włoskiej Wenecji trwają ostatnie przygotowania do trzydniowej uroczystości, podczas której założyciel Amazona Jeff Bezos ożeni się z dziennikarką Lauren Sanchez. Szczegóły utrzymywane są w ścisłej tajemnicy. W pięciu luksusowych hotelach zarezerwowano miejsca dla 250 osób. Pierwsi goście pojawiają się już w Wenecji.

Założyciel Amazona Jeff Bezos oraz dziennikarka Lauren Sanchez zaprosili w tym tygodniu do Wenecji dziesiątki VIP-ów ze świata filmu, finansów i show-biznesu. Powodem jest ich ślub. Obchody potrwają trzy dni. Już teraz uroczystość okrzyknięto "ślubem stulecia".

Wydarzenie za 55 milionów dolarów

Ślub i związane z nim obchody mają kosztować od 40 do 48 milionów euro (46,5 - 55,6 miliona dolarów) - powiedział we wtorek dziennikarzom Luca Zaia, prezydent regionalnego rządu Veneto, do którego należy Wenecja. 

Data i miejsce samej ceremonii ślubnej pozostają nadal tajemnicą, ale główna impreza zaplanowana jest na sobotę w Arsenale, historycznym miejscu we wschodniej części miasta. 

Kilkadziesiąt prywatnych odrzutowców

Pierwsze prywatne odrzutowce przyleciały na lotnisko w Wenecji we wtorek, a Zaia powiedział, że około 90 maszyn wyląduje na lotniskach w Wenecji oraz pobliskich, takich jak Treviso i Werona, w ciągu najbliższych dni. 

Organizatorzy zarezerwowali także co najmniej 30 taksówek wodnych od różnych firm w Wenecji dla gości weselnych. 

Pięć najbardziej luksusowych hoteli w mieście zostało zarezerwowanych, aby pomieścić spodziewanych 200-250 gości. Pierwsi przybyli do Wenecji już we wtorek. Wśród nich córka prezydenta USA - Ivanka z mężem Jaredem Kushnerem.

Ślub odbędzie się prawdopodobnie w piątek. Data utrzymywana jest tajemnicy.

Uroczystość w stylu "Wielkiego Gatsby'ego"

Uroczystości, jak informują włoskie media, potrwają 72 godziny i według plotek odbędą się w stylu filmu "Wielki Gatsby". Ma w nich uczestniczyć około 200 zaproszonych gości.

Oczekiwani są między innymi Bill Gates, Kim Kardashian, Oprah Winfrey, Leonardo DiCaprio, Robert Pattinson.

Wenecjanie i turyści oglądają pierwsze ogromne jachty, zacumowane w rejonie historycznego centrum, w tym między innymi "l'Arience" należący do finansisty i filantropa Billa Millera, wart 70 milionów dolarów.

Posiedzenie komitetu ds. bezpieczeństwa

W siedzibie władz Wenecji odbyło się nadzwyczajne posiedzenie komitetu do spraw bezpieczeństwa z udziałem przedstawiciele sił porządkowych. Celem służb jest zapewnienie porządku i normalnego funkcjonowania miasta i zarazem ochrony milionerom i miliarderom oraz rodzinie prezydenta Trumpa.

Prasa informuje, że Bezos zatrudnił na czas ślubu i dalszych ceremonii byłych żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej.

Jak podała telewizja RAI, ślub, przyjęcie weselne oraz dalsze huczne obchody postanowiono przenieść z wyspy San Giorgio na teren weneckiego Arsenału, ponieważ uznano, że łatwiej tam zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom wydarzenia.

Protesty przeciwko uroczystości

We wtorek doszło do kolejnego protestu przeciwko ślubowi Bezosa nad Canal Grande. Czterech aktywistów ekologicznego ruchu Extinction Rebellion w strojach Robin Hooda weszło na wysoki dźwig, gdzie rozwiesiło transparent z hasłem: "Opodatkować bogatych, by oddać planecie".

W wydanym oświadczeniu aktywiści podkreślili, że w ten sposób domagają się opodatkowania bogatych na rzecz "sprawiedliwej i demokratycznej transformacji ekologicznej". Ocenili, że ślub założyciela Amazona to "popisywanie się zbytkiem" i przykład przepaści między bogatymi i biednymi, przypominający czasy Robin Hooda.